חרדת נהיגה

חרדת נהיגה זו חרדה שבאה לידי ביטוי בזמן נהיגה בלבד. החרדה יכולה להיגרם  מפחד של תאונות דרכים, טראומות, איבוד שליטה על  הרכב, לחץ כשיש המון תנועה ועוד מגוון בעיות שונות.

התסמינים הגופניים שיכולים להיות הם: דופק מהיר, נשימה מואצת או קוצר נשימה, הזעה, יובש בפה, רעד, מתח שרירי, לחץ דם גבוה, חוסר יכולת להשתלב בנתיבי תנועה ופחדים מהסביבה.

 

איך הרפואה הטבעית יכולה לעזור בנושא?

כשמגיע אליי מישהו עם חרדה חשוב מאוד לעבוד איתו על הרגעה. הכלים שאני עובד איתם הם: צמחי מרפא, נשימות, פרחי באך, דיקור סיני ואוריקולותרפיה.

 

אפרט קצת על כל שיטת טיפול:

  • צמחי מרפא – ישנם צמחי מרפא שנוגדי חרדה ומרגיעים שעוזרים להתמודד עם החרדה שתוקפת בזמן הנהיגה (הצמחים מורכבים באופן אישי לאדם שמגיע).
  • נשימות – עבודה עם נשימות יכולה מאוד לעזור בזמן לחץ ברגע שנושמים נכון וטוב מפעילים את המערכת הפרא סימפטטית שעוזרת לרגיעה.
  • פרחי באך – טיפול באמצעות תמציות שלכל תמצית יעוד. ישנן תמציות לחרדות, טראומות פחדים ועוד (שאותן אני מתאים למטופל לאחר תשאול).
  • דיקור סיני – יכול לעזור באיזון והרגעה.
  • אוריקולותרפיה – דיקור אוזן בשיטה אירופאית, המטופל נשלח הביתה עם מדבקות מחטים זעירות שנשארות באוזן למשך שבוע וממשיכות את ההרגעה והעבודה על החרדה.

 

בנוסף אני מאמין שכדי להתמודד עם חרדת נהיגה צריך גם לצאת לכביש ולהתמודד.
לכן יצרתי שיתוף פעולה עם מורה נהיגה מדהים שילווה את המטופל שלי. למורה קוראים אברהם אתרוג בהכשרתו הוא מורה נהיגה, בוחן נהיגה (טסטר) מוסמך, מנחה קבוצות לנהיגה נכונה. בעל ניסיון רב כמורה נהיגה ולימוד מצבי נהיגה שונים. שאלתי את אברהם כמה שאלות על חרדות ונהיגה.

 

איך אתה עוזר לנהגים שיש להם חרדת נהיגה?
בשנים שאני עובד כמורה נהיגה ראיתי לא מעט תלמידים/נהגים חוששים/ מתרגשים/ מפחדים בנהיגה, לכן אחד הדברים הראשונים שאני עושה ברכב זה אווירה נעימה ורגועה תוך כדי קבלת היושבים לצידי עם חיוך סבלנות ורוגע. האווירה המיוחדת והסבר מפורט על המתרחש מולנו נותן להם כלים להבנת הכביש ויצירת תקשורת עם הנהגים סביבנו. האווירה הנעימה ברכב גורמת להורדת הלחץ והחשש. הביטחון העצמי עולה לאט לאט ותחושת חוסר הביטחון לאט לאט יורדת.

 

מהם הפחדים העיקריים שאתה מזהה?
הפחדים העיקריים הם גרימת תאונה, תחושה של חוסר שליטה ברכב, תקשורת לקויה עם נהגים אחרים, לא נהנים מנהיגה, סובלים מזיעה ולא בא לנו לנהוג. 

 

האם אתה מזהה טראומות בנהיגה?
יש כאלה שהם או מישהו קרוב ממשפחתם עבר תאונת דרכים והם חוששים לחזור לנהוג ולכן אנו עושים את זה בקצב איטי יותר כדי לקבל את הביטחון מחדש. נתחיל לתרגל בהתחלה בחניון גדול ללא הרבה תנועה וחזרה מדורגת לנהיגה בכביש.

 

מהם הכלים שאתה נותן לנהגים?
הכלים הם ידע והבנה מה מתרחש בכביש ותקשורת נכונה עם נהגים אחרים.

 

כמה זמן לוקח שיעור נהיגה?
אני לא קורא לזה שיעור נהיגה אלא מפגש רענון נהיגה מעשי. המפגש יארך לפחות שעה.

 

כמה זמן לוקח לאדם להרגיש בטוח בכביש?
כל אדם זה אינדיבידואלי בדרך כלל כמה מפגשים ברכב לימוד נהיגה ואז אפשרי לעבור לרכב הפרטי של המבקשים.

 

באיזה רכב נוהגים?
יש אפשרות לנהוג ברכב ידני או אוטומט. 

 

לאחר סיום השיחה עם אברהם הבנתי ששילוב של שנינו יכול מאוד לתרום למטופלים. לכן, בנינו חבילה טיפולית משולבת הכוללת טיפול טבעי ונהיגה מעשית בכביש.

לפרטים נוספים מוזמנים ליצור איתי קשר

 

הטיפול אינו בא להחליף חוות דעת של פסיכולוג / פסיכיאטר.

ט.ל.ח

דילוג לתוכן