איך הסטרס משפיע עלינו

כל האמת על הסטרס… לאחרונה יוצא לי לטפל במטופלים החווים סטרס ומתח מיותר, החלטתי לכתוב על הנושא.

איך הסטרס והמתח משפיעים עלינו?
הגוף שלנו מייצר חומרים כימיים רבים במוח, כאשר אנו חווים מתח הגוף נכנס להתמודדות עם האיום שאנו נחשפים אליו. הגוף מושפע על ידי כמה מערכות בגוף – ההיפותלמוס (בלוטת יותרת המוח), בלוטת יותרת הכליה וקרום יותרת הכליה.

 

הגוף משחרר הורמונים המכינים אותנו להתמודד עם האיום: אדרנלין, נור אדרנלין, קורטיזול. כאשר אנו במתח להתמודד עם המצב אנו נכנסים למצב של כוננות הנקראת תגובת הילחם או ברח.
בזמן הזה לחץ הדם עולה בעקבות התכווצות כלי הדם, מערכת העיכול משתבשת (בטח חלקכם שמעתם על תסמונת המעי הרגיז), לפעמים יש קשיי נשימה בגלל אדרנלין מוגבר, השרירים מתכווצים בגלל הפרשת פרולקטין.
גופנו מפריש את ההורמונים באותו הרגע אך נטרולם לוקח מספר דקות. כאשר אנו חווים הרבה לחצים , הגוף מתכונן לפעולה של הילחם או ברח וכשהפעולה לא מתבצעת הגוף צובר מתחים מיותרים.
הלחצים המיותרים יכולים להיגרם מדברים יום יומיים שאנו חווים: לחץ בכבישים, לחץ מהבוס, מהילדים שלנו, פחדים ופוביות שונות ועוד.

 

האם הלחץ הוא דבר רע? התשובה היא כן ולא. הלחץ הטוב זהו הלחץ שדוחף אותנו לפעולה. לדוגמה: אדם הרואה תאונת דרכים ומיד יפעל לעזרת הנפגעים. אותו אדם הנחשף לתאונה חווה לחץ וסטרס אך הוא כיוון את הלחץ לכיוון החיובי – לטפל בנפגעים. הסטרס הרע זהו הסטרס שאנחנו חווים ביום יום ללא סיבה – סטרס שמצטבר לנו בגוף בגלל מצבים שונים כמו: לחץ מהבוס, לחץ בכבישים, דברים שאנחנו מצפים מעצמנו אך לא יכולים לעמוד בהם.
לאורך זמן כאשר אנו חווים הרבה מצבי סטרס המוח מפריש הרבה חומרים כימיים מזיקים. פיזית אדם מתוח יחווה נשימה שטוחה, יחווה מחלות חוזרות (מערכת החיסון נחלשת), השרירים נשארים מתוחים ודרוכים, הלב עובד במהירות רבה ולחץ הדם עולה, תהליך העיכול נפגע, ותהיה תופעה של תשישות ועייפות מוגברת. נפשית אותו אדם מתוח ירגיש מועקה, חוסר ריכוז, בעיות בקשרים בין אישיים, התפרצויות ותוקפנות, חוסר הערכה עצמית וביטחון נמוך. לרפואה הקונבנציונלית אין דרך לטפל בסטרס מכיוון שאין פתרון לסטרס בדר”כ יטופלו ע”י תרופות פסיכיאטריות שונות להרגעה.

 

איך הרפואה הטבעית נחלצת לעזרתנו?

ברפואה הטבעית מתייחסים לכל הרבדים של האדם – המצב הנפשי, תזונתי, פעילות גופנית ופינוי פסולת. כשמטופל מגיע ומשתף אותי בסטרס שחווה חשוב לי להבין מה המקור לסטרס ולטפל בהתאם. דרך הטיפול תהיה מותאמת לאותו המטופל. יש חשיבות רבה לתזונה שתכיל את כל מרכיבי המזון הנחוצים לאדם להתמודד עם מצבי הסטרס כמו מזונות המכילים ריכוז גבוהה של ויטמיני B קומפלקס ומינרלים שונים. המזונות המומלצים הם: שיבולת שועל, אגוזים, שקדים, קטניות, בננות, דגנים מלאים המכילים את ויטמיני B קומפלקס החשובים לתקינות מערכת העצבים. טיפולי מגע יכולים מאוד לעזור ולשחרר – רפלקסולוגיה , דיקור סיני, עיסוי.

ברפלקסולוגיה ניתן לעבוד על כל מערכות הגוף ועל הבלוטות המשפיעות על הסטרס והמתח ולאזן אותן. בכללי רפלקסולוגיה משפיעה ומאזנת את כל הגוף פיזית ונפשית. דיקור סיני מאוד אפקטיבי למצבים רגשיים ופיזיים – ניתן לאזן , להרגיע ולשפר אנרגטיות בעזרת נקודות דיקור ספציפיות. לרוב גם אשלב פרחי באך או צמחי מרפא שיתנו לי מענה ללחץ, לרוגע ולהתמודדות עם מצבים רגשיים ופיזיים שונים. חשוב לתת דגש על הנשימה והרפיה של הגוף בעזרת נשימות ודמיון מודרך (אני מלמד את מטופליי טכניקות הרפיה).

 

אם אתם חווים סטרס מיותר אתם מוזמנים להגיע ולטפל בשורש הבעיה!

מוזמנים להשאיר פרטים באתר ולקבל פרטים על הטיפולים השונים.

דילוג לתוכן